Każdy pracodawca wymaga określonej sprawności psychofizycznej od swojego pracownika, jednak nie każdy pracownik podlega badaniom, które tę sprawność oceniają. Skierowanie na badania psychotechniczne jest obligatoryjne w różnych zawodach. Pracodawca powinien wystawić skierowanie, jednak to lekarz medycyny pracy podejmuje decyzję, jakie dokładnie badania powinien przejść pracownik, w zależności od tego, jaką pracę dana osoba wykonuje lub będzie wykonywać. W skierowaniu powinna się znaleźć nie tylko informacja o stanowisku, które zajmuje lub będzie zajmował pracownik, jaką pracę ono obejmuje, jakie mogą wystąpić ewentualne zagrożenia dla pracownika i jakie to będą badania (wstępne, okresowe, czy kontrolne). Dla kogo badania psychotechniczne są obowiązkowe i jak wygląda przebieg przykładowych badań?
Obligatoryjne badania psychotechniczne
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1996 roku z późniejszymi zmianami wyraźnie mówi o tym, że są zawody, w których zawsze wykonuje się badania psychotechniczne pracownika lub kandydata na pracownika, niezależnie od decyzji lekarza medycyny pracy. W Kodeksie pracy można przeczytać, jakie zawody wymagają specjalnej sprawności fizycznej. Badania psychotechniczne muszą przejść na przykład kierowcy kat. A, B, C, D, E, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, instruktorzy i egzaminatorzy, operatorzy koparek, dźwigów, spycharek, czy suwnic, operatorzy wózków widłowych, a także sędziowie, prokuratorzy, kuratorzy i pracownicy ochrony, szczególnie ci, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków korzystają z broni palnej – dowiadujemy się w Pracowni Psychotechnicznej Kam-Med z Krakowa.
Jak wyglądają badania?
Kiedy zgłaszamy się do właściwej pracowni, czy gabinetu, musimy mieć przy sobie dowód osobisty, kierowcy dodatkowo powinni okazać również prawo jazdy. Jeśli w pracy używamy okularów (np. do kierowania pojazdem, czy operowania maszyną), również powinniśmy bezwzględnie mieć je przy sobie. Na badanie powinniśmy się zgłosić wypoczęci i oczywiście bez oznak spożycia alkoholu. To, jak dokładnie przebiega całe badanie, zależy od zawodu, który wykonujemy lub planujemy wykonywać, od naszego stanu zdrowia, ogólnego samopoczucia, a także wieku. Przykładowym badaniem niech będzie badanie psychotechniczne kierowcy: musimy zdać testy pisemne, a następnie przejść badania, które wykonywane są za pomocą specjalistycznej aparatury. Komplet badań pozwala ocenić naszą dokładność, szybkość spostrzegania, czy koncentrację. Badania sprawdzają naszą koordynację wzrokowo-ruchową, oceniają więc na przykład, jak widzimy w mroku i jak widzimy głębię. Po tych etapach psycholog omawia z nami wyniki i wystawia opinię. Jeśli wyniki są dobre, dostajemy orzeczenie o zdolności do kontynuowania lub rozpoczęcia pracy w danym zawodzie. Nie bójmy się więc wizyty w pracowni psychotechnicznej i wykonania badań, jeśli zależy nam na podjęciu interesującego nas etatu.
Żródło: zdrowie.pkt.pl